Academics

Go Back

Alagappa Schools, Chennai

Topper Details

10th ToppersSHENBAGA MEENAKSHI.S
JAILAKSHMI.K
SWATHI.J
489/500
486/500
479/500
12th ToppersK.RAJESWARI
R.AKSHAYA
P.MAHESWARI
1162/1200
1122/1200
1117/1200

Alagappa Schools, Chennai

Topper Details

10th ToppersKithleha
Manoharan.R
Sri Sathya Sai Aniruth
475/500
460/500
457/500
12th ToppersP.Priya
D.Sandeep
K. Siva Subramanian
1158/1200
1142/1200
1140/1200

Alagappa Schools, Chennai

10th ToppersRiyas Ahmed. S
MuthuPalaniappan.P.L
Deepak.M.V.L
487/1200
477/1200
471/1200
12th ToppersMonohar
Sai Aniruth
Kithleha
1156/1200
1151/1200
1149/1200

Alagappa Schools, Chennai

10th ToppersNagarajan
Swetha.R
Vignesh.C
485/500
484/500
476/200
12th ToppersA. Venkata Surya Prakash
K.Yogalakshmi
S.Abinaya
1159/1200
1138/1200
1124/1200

Rotary Club of Karaikudi Heritage honoured the District Toppers on 15.07.2012. S.Lavanya of XII Standard was honoured with a merit certificate and shield for securing the District First Rank by scoring 1175 / 1200.

K. Ameena Jennifer of X standard was honoured with a merit certificate and shield for securing District Third Rank by scoring 489 / 500.

The Schools who made the students secure the District Ranks in X and XII Standard Board Examinations were honoured Edward Francis Trust on 15.07.2012. A Wonderful shield was presented to our Principal.

Dina Thanthi honoured the X standard Board Examination toppers of Sivagangai and Ramanathapuram District at Oxford Matriculation Higher Secondary School on 27.07.2012. The District Collector, Mr. V. Raja Raman distributed the cash award to K. Ameena Jennifer. The Principal was also honoured on this occasion.

Thiru Sozhan Palanisamy, MLA Karaikudi Constituency, honoured the First Three District Toppers in XII Standard - S. Lavanya, J. Archana and K. Ramesh

In X Standard K. Ameena Jennifer was honoured.

Alagappa Schools, Chennai

10th ToppersG. Seenivasagan
P.Mageshwari
K.Rajeswari
491/500
486/500
485/500
12th ToppersP.L. Muthu Palaniappan
P.G. Sowndarya
S. Riyas Ahmed
1179/1200
1168/1200
1165/1200

Alagappa Schools, Chennai

10th ToppersJanani.A
Sowbhagaya.P.G
Gagan.R
493/500
491/500
488/200
12th ToppersS. Nagarajan
K.Nandhini
R.S. Revathy
1118/1200
1112/1200
1076/1200
YEARMERITSMARKS
1999Dist First : V. Bhuvaneswari
Dist Second : V. Nithya
Dist Third : R. Anuradha
Chief Minister's Award
Dist Second : S. Sivakami
Dist Third : C. Rabindran
1167 / 1200
1158 / 1200
1155 / 1200

1151 / 1200
1147 / 1200
2000Dist First : M. Karthiknarayanan
Dist Second : Y. Aparna
School Third : S. Madhu
1171 / 1200
1164 / 1200
1154 / 1200
2001Dist First : M. Karthikeyan
Dist Second : J. Priya
Dist Third : M. Harishankar
Chief Minister's Award
Dist First : P. Jana Ramachandran
1164 / 1200
1153 / 1200
1149 / 1200

1147 / 1200
2002Dist First : U. Raghavendran
Dist Second : J. Fredrick Prashant
Dist Second : V. Vasavi
School Third : R. Priya
Chief Minister's Award
V. Gowri Shankar
1175 / 1200
1175 / 1200
1172 / 1200
1170 / 1200

1164 / 1200
2003Dist First : V. Pavithrra
Dist Second : R. Shyamala
School Third: V.Gokul Kumar
1169 / 1200
1168 / 1200
1157 / 1200
2004Dist First : M. Muthuswamy
Dist Second C. Lakshmanan
Dist Third : S. Suresh
1171 / 1200
1165 / 1200
1163 / 1200
2005Dist First : R. Ramanarayanan
Dist Second : R. Vignesh Babu
Dist Third : S. Satheesh
Dist Third : R. Arun Sundar
1174 / 1200
1170 / 1200
1169 / 1200
1169 / 1200
2006Dist First : S. Vignesh
Dist Second : K. Prabha
School Third : B.A. Chandra Mohan
1160 / 1200
1156 / 1200
1142 / 1200
2007Dist First : C. Meenakshi
Dist Second : K. Nachiappan
Dist Third : J. Preethi Jennifer
Dist Third : K. Jothi
1169 / 1200
1165 / 1200
1159 / 1200
1158 / 1200
2008Dist First : S. Viswanath
Dist First : P. Priyardharshani
Dist Third S. Manochitra
1173 / 1200
1167 / 1200
1158 / 1200
2009Dist. Second : P.A. Kanmani Preethi
Dist Third : P. Gurubharathi
1159 / 1200
1157 / 1200
2010Dist First. J. Arun Kumar
Dist Second . A. Vignesh
1169 / 1200
1166 / 1200
2011Dist First : AN. Meenakshi
Dist Second : S. Arunajadeswar
Dist Third : S. Indu
1178 / 1200
1172 / 1200
1170 / 1200
2012Dist First : S. Lavanya
Dist Second : J. Archana
Dist Third : K. Ramesh
1175 / 1200
1171 / 1200
1170 / 1200
2013Dist First : S. Prasanna
School Second : S. Shantha Priya
School Second : V. Revathy

School Third : S. Sheik Mohammed
School Third : V. Rajeshwari
1173 / 1200

1163 / 1200
1163 / 1200
1161 / 1200
1161 / 1200
2014School First : R. Suresh Kumar
School First : P. Vijaya Lakshmi
School Second : S. Bharathi
School Third : RM. Muthuvisalakshi
1174 / 1200

1174 / 1200
1169 / 1200
1167 / 1200

X STANDARD – SSLC ACHIEVEMENTS

2004District First:S. Vignesh1055 / 1100
195 / 200 (State First in History & Geography)
2006District First (Sanskrit):Sushmiha R. Iyer
District First (Tamil):S. Vishwanath
1038 / 1100
2014State Third:R. Manorekha
State Third:R. Srinithi
497 / 500
497 / 500